1. Cíle hodiny (Vzdělávací cíle)
- Žák vlastními slovy popíše princip fotosyntézy jako proces přeměny sluneční energie na energii chemickou (potravu).
- Žák rozliší vstupy (voda, oxid uhličitý, světlo) a výstupy (kyslík, cukr/škrob) tohoto procesu.
- Žák zdůvodní klíčový význam rostlin pro život na Zemi (produkce kyslíku a základ potravního řetězce).
Aktivity
- Práce s učebnicí
Žáci budou hledat v textu slova na začínající písmenko a vytvářet tak věty. Ty budou sloužit jako zápis do sešitu.
Př.: A, B, C, D, K, O, P
Fotosyntéza
A – Aby fotosyntéza probíhala, je potřeba světlo.
B – Bez chlorofylu fotosyntéza neproběhne.
C – Cukr je organickou látkou vznikající při fotosyntéze.
D – Díky ní rostliny vytváří kyslík.
K – Kyslík potřebují všechny organismy.
O – Oxid uhličitý je potřebný k fotosyntéze.
P – Průduchy slouží k výměně plynů.
…třeba budou děti kreativnější 🙂
alternativa
- Práce s videem + otázky
video
1. Může rostlina kromě světla ze Slunce použít i umělé světlo ze žárovky?
2. Které rostliny umí fotosyntetizovat?
3. Co při fotosyntéze vzniká?
4. Jak vypadá rovnice fotosyntézy?
5. Co je potřeba k zahájení fotosyntézy?
6. Jak je možné, že vidíme listy zeleně?
7. Kolik litrů kyslíku vyrobí stoletý strom za den? - Schéma fotosyntézy

- Mikroskopování průduchů – otiskový preparát listu
Badatelská otázka: „Která rostlina bude mít největší průduchy?“
Materiál: listy (břečťan, tis, platan, šeřík,…)
Pomůcky: mikroskop, podložní sklo, izolepa, bezbarvý lak na nehty, nůžky
Postup: Vezmeme kousek listu, natřeme spodní stranu lakem a necháme zaschnout. Poté si ustřihneme kousek izolepy, nalepíme ji na zaschlý lak. Bříškem prstu po pásce několikrát přejedeme, aby se otisk dobře přenesl. Izolepu opatrně sundáme z listu a nalepíme ji na podložní sklo. Mikroskopujeme.